
Čo je to plnomocenstvo?
Určite sa každému z nás už niekedy stalo, že potreboval niečo súrne vybaviť, ale bol odcestovaný, či z iného závažného dôvodu nemohol daný problém osobne vyriešiť. Práve na takéto účely slúži plnomocenstvo Ezmluva, ktoré udeľuje súhlas druhej fyzickej alebo právnickej osobe, vystupovať v mene splnomocniteľa. Splnomocnenie môžu od splnomocniteľa získať aj viaceré osoby naraz, pričom v tom prípade sú povinné konať spolu, keď nie je v poverení uvedené inak. Toto plnomocenstvo sa vyjadruje najčastejšie v písomnej forme a malo by zahŕňať aj rozsah, na aký sa oprávnenie vzťahuje.
Platí tu však to, že splnomocnenec vystupuje v mene splnomocniteľa a tým pádom všetky záväzky, povinnosti a práva sa vzťahujú na neho, aj napriek tomu, že za neho vystupuje iná osoba. Splnomocnenec môže dokonca aj prekročiť rozsah schváleného oprávnenia, ale iba v tom prípade, keď má na to súhlas splnomocniteľa. Pokiaľ táto osoba prekročila rozsah oprávnenia bez súhlas splnomocniteľa, môže od nej vyžadovať splatenie vzniknutého záväzku alebo zaplatenie ujmy, ktorá mu týmto konaním vznikla. Ak splnomocnenec nie je schopný vykonať zastúpenie splnomocniteľa, môže týmto úkonom poveriť ďalšiu osobu, avšak toto platí iba pri právnických osobách alebo v prípade, že je to zahrnuté v oprávnení splnomocnenia. Plnomocenstvo následne zaniká vykonaním úkonu, na ktorý bolo spísané, ale môže zaniknúť aj z iných dôvodov.
Napríklad, ak sa tak rozhodne splnomocniteľ a odvolá ho, či splnomocnenec sa rozhodol spätne neprijať poverenie alebo zomrel. Splnomocnenie prestáva platiť, aj keď nastala smrť splnomocniteľa, pokiaľ nie je v ňom uvedená iná skutočnosť. Na takéto zastupovanie sa najčastejšie volia osoby z rodinného kruhu (manžel, manželka, deti, atď.) alebo priatelia a známi. Podľa závažnosti činnosti, ktorá má byť zastupovaná však môže ísť aj o iné osoby, ako sú napríklad právnici a advokáti. Pri niektorých oprávneniach rovnako platí to, že okrem písomnej formy musia byť aj úradne overené, čím sa potvrdzuje ich platnosť.